Czyściec …

Czyściec jest stanem głębokiego, oczyszczającego żalu, już nie za same popełnione grzechy, które przez Miłosierdzie Boże zostały odpuszczone i darowane, ale jest to żal za wyrządzone innym krzywdy i szkody, których nie umieliśmy (lub nie chcieliśmy) naprawić w czasie naszego ziemskiego życia.

Grzechy popełnione przez nas, zostały odpuszczone i darowane dzięki odkupieńczej Męce, Śmierci i Zmartywchwstaniu Chrystusa. Jest to efekt Bożej miłosiernej Miłości. Przepaść między Nieskończonym Bogiem a człowiekiem -wykopana przez ludzki grzech- została zasypana przez Miłosierdzie Boże. Człowiek sam z siebie nie jest do tego zdolny i tutaj trzeba było zbawczego działania samego Boga.

Ze sprawiedliwości jednak należy zrestaurować, wynagrodzić i naprawić wyrządzone innym stworzeniom krzywdy i szkody. Dusza nie jest na to skazana, ale niejako sama chce dokonać takiej restauracji widząc jak bardzo skrzywdziła innych. Nie jest w stanie zasypać przepaści, jaką jej grzech wykopał między Bogiem a nią samą. Tego musiał dokonać sam Bóg. Ale dusza chce naprawić wyrządzone inym szkody.

To właśnie tutaj Boża Miłość spotyka się z Bożą Sprawiedliwością. W ten właśnie sposób dusza zostaje oczyszczona i przygotowana do ostatecznego spotkanie z Bogiem. I dlatego stan ten nazywa się Czyśćcem, bo w nim dokonuje się oczyszczenie, wypalenie wszystkich pozostałości grzechu, wszelkich śladów zła i egoizmu przez żal, skruchę i tęsknotę

Reklamy

Informacje o komory

Absolutely not important
Ten wpis został opublikowany w kategorii Refleksje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.