Mili ludzie nie przychodzą do Boga, ponieważ myślą, że są dobrzy dzięki swym własnym zasługom lub że są źli na skutek dziedzicznych instynktów. Jeśli są dobrzy, wydaje im się, że należy im się za to uznanie, jeśli są źli, zaprzeczają, iż jest tak na skutek ich własnej winy.

Mówią, że są dobrzy dzięki własnej wielkoduszności, a jeśli są źli, dzieje się tak, gdyż nie powodzi im się gospodarczo lub gdyż odziedziczyli złe geny po swoich dziadkach. Mili ludzie rzadko przychodzą do Boga; swoją moralność czerpią od społeczeństwa, w którym żyją. Podobnie jak Faryzeusze przed świątynią, mili ludzie postrzegają samych siebie za bardzo przyzwoitych obywateli. Testem ich cnoty jest elegancja; moralność postrzegają w kategoriach estetycznych; to, co brzydkie, uważają za złe. Każdy ich ruch podyktowany jest nie miłością dobra, ale wpływem epoki, w której żyją. Dbają o swój intelekt: przejawia się to w znajomości bieżących wydarzeń; czytają tylko bestsellery, lecz ich serca nie znają dyscypliny.

Mówią, że chodziliby do kościoła, gdyby tylko Kościół był czymś lepszym – lecz nigdy nie sprecyzują, o ile lepszy musiałby być Kościół, aby do niego dołączyli. Czasem potępiają wielkie grzechy społeczne, takie jak morderstwo; sami nie odczuwają pokusy w tym kierunku, ponieważ obawiają się potępienia spadającego na tych, którzy je popełniają. Ponieważ nie popełniają tych grzechów, które potępia społeczeństwo, uciekają przed wyrzutami sumienia i uważają się za ludzi dobrych w całym tego słowa znaczeniu.

Źródło: arcybiskup Fulton Sheen, „Peace of Soul”, 1950r., str. 73-74.

Reklamy

Informacje o komory

Absolutely not important
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.